Past Officers
  • Register

Presidents

2014-

Richard Smith (Clare)

2006-2014

Dr Claire Y Barlow (Newnham)

1989-2006

Dr Christopher M P Johnson (St John's)

1961-1989

William J Ridgman (Queens')

1937-1961

Rev A C Blyth (Selwyn)

1879-1937

Rev A H F Boughey (Trinity)

1879

Rev E J Heriz Smith

 

Junior Officers

 

Master

Assistant Master

Secretary

2016

Oliver P Bardsley (Pembroke)

Joseph J Wakeling (Corpus Christi)

James H J Ellison (Peterhouse)

2015

Rachel L Anderson (Jesus)

James R A Dann (Corpus Christi)

Imogen R Diver (Girton)

2014

Robert K Flockton (Queens')

Oliver P Bardsley (Pembroke)

Imogen R Diver (Girton)

2013

James R A Dann (Corpus Christi)

Sam D Johnson (St Catherine's)

Imogen R Diver (Girton)

2012

Elizabeth C Frye (Trinity)

James R A Dann (Corpus Christi)

Robert K Flockton (Queens')

2011

Max L D Drinkwater (Jesus)

Will J Benfold (Downing)

T Nahum Clements (Homerton)

2010

Catriona C Shearer (Jesus)

Max L D Drinkwater (Jesus)

Georgina R Harris (Pembroke)

2009

Jonathan A Agg (Emmanuel)

Catriona C Shearer (Jesus)

Frederick R W M Manners (Trinity)

2008

Dale A Winter (St. John's)

Emily R Russell (Churchill)

Jonathan A Agg (Emmanuel)

Robert T Backhouse (Downing)

2007

Luke T W Smith (Trinity Hall)

Robert T Backhouse (Downing)

Tessa K Beadman (Girton)

2006

Jennifer E Butler (Clare)

Dale A Winter (St John's)

Luke T W Smith (Trinity Hall)

2005

Kate L Langley (Trinity Hall)

Luke T W Smith (Trinity Hall)

Jennifer E Butler (Clare)

2004

Stephen J Ward (Trinity)

Andrew L Smith (Fitzwilliam)

Kate L Langley (Trinity Hall)

2003

Nicola D Bright (née Baxter) (Selwyn)

Christian K Burrell (Sidney Sussex)

Elizabeth A Plane (née Galloway) (Fitzwilliam)

2002

Philip J Earis (Clare)

Nicola D Bright (née Baxter) (Selwyn)

Jillan E Galloway (New Hall)

2001

Andrew J W Tibbetts (St. Catherine's)

Jillian E Galloway (New Hall)

Mair H Allen-Williams (Girton)

2000

Martin J Bright (Clare)

Emma L Arnold (Girton)

Andrew J W Tibbetts (St Catharine's)

Charles H Isitt (Sidney Sussex)

1999

Joanne S Johnson (née Garner) (Clare)

Lucy A Jones (née Weston) (Homerton)

William J Edwards (Peterhouse)

1998

Mungo B Stacy (Kings)

Timothy R Poole (Trinity)

Emily R Hirst (Newnham)

1997

J Robert Johnson (Clare)

Mungo B Stacy (King's)

Edwin C Carter (Jesus)

1996

Christopher N Sheasby (Pembroke)

Martin J Bright (Clare)

Camilla L F Haggett (Selwyn)

1995

James H Foster (Downing)

Christopher N Sheasby (Pembroke)

Alice Pearson (Girton)

1994

Hannah M Woor (St John's)

James H Foster (Downing)

Emma Abbey (née Meikle) (Jesus)

1993

Adam P Shepherd (Queens')

Hannah M Woor (St John's)

Rachel M A Weedon (Pembroke)

1992

Richard J Hamby (Downing)

Adam P Shepherd (Queens')

Katy A Whitaker (Christ's)

1991

Dickon R Love (St John's)

Hazel M Rothera (Trinity Hall)

Charles F B Woodd (Jesus)

George R Boys-Stones (Christ's)

1990

Nicola R Robson (née Sibson) (Newnham)

Giles M Hudson (Trinity)

Dickon R Love (St John's)

1989

Robin O Hall (Sidney Sussex)

Rachel H Pusey (Trinity Hall)

Louise M Bland (Emmanuel)

1988

Katherine A Hinchliffe (née Oldershaw) (Clare)

Robin O Hall (Sidney Sussex)

Jonathan A Ferrar (Selwyn)

1987

Alison M Godfrey (Newnham)

Katherine A Hinchcliffe (née Oldershaw) (Clare)

Andrew Johnson (Trinity Hall)

1986

Philip J Agg (Magdalene)

Vanessa Taylor (née Wellings) (Christ's)

Ian D B Stark (Queens')

1985

Charlotte A Gould (Homerton)

Philip J Agg (Magdalene)

Richard D James (Downing)

1984

Richard J Webber (Sidney Sussex)

Charlotte A Gould (Homerton)

Judith M Stark (née Russell) (Newnham)

1983

David A Agg (King's)

Susan E Agg (née Tyrell) (Emmanuel)

James M Champion (Queens')

Catherine Axford (Newnham)

1982

John N Hughes-D'Aeth (Gonville & Caius)

John S Warboys (Sidney Sussex)

James F Thompson (Corpus Christi)

1981

Christine R Hill (née Pegg) (Jesus)

Mark D Chilcott (Christ's)

Deborah M E Cook (Queens')

1980

Chris H Enzor (Trinity)

Christine R Hill (née Pegg) (Jesus)

Margaret A Wells (Girton)

1979

Martyn N Tickner (Clare)

 

Chris H Enzor (Trinity)

1978

Patrick L H Brooke (Gonville & Caius)

 

Peter V D Swift (Trinity)

1977

Barbara J Barnard (née Gordon) (Girton)

 

Peter R King (Trinity)

1976

Bernard H Taylor (Trinity)

 

Graham R D Lay (Trinity)

1975

Thomas Hooley (Corpus Christi)

 

Bernard H Taylor (Trinity)

1974

Harry Winter (Christ's)

 

A P John Limbach (Selwyn)

1973

William S Croft (Trinity Hall)

 

Harry Winter (Christ's)

1972

Trevor H Kirkman (Trinity Hall)

 

Andrew J Kempton (Trinity)

1971

William T Perrins (Selwyn)

 

Trevor H Kirkman (Trinity Hall)

1970

Dale Barton (Selwyn)

 

William T Perrins (Selwyn)

1969

Alan T Winter (Christ's)

 

Dale Barton (Selwyn)

1968

Alan F Scholfield (Clare)

 

Richard L Underwood (Peterhouse)

1967

Richard H Youdale (Emmanuel)

 

Alan F Scholfield (Clare)

1966

Stephen P Darvill (Downing)

 

Ellis N Thomas (St John's)

1965

Ken J Darvill (St Catharine's)

 

F Charles Hobson (St John's)

1964

S Clarke Walters (Pembroke)

 

Ken J Darvill (St Catharine's)

1963

Andrew S Hudson (Clare)

 

S Clarke Walters (Pembroke)

1962

J Richard Hough (Jesus)

 

Andrew S Hudson (Clare)

1961

Hilary Muirhead (Newnham)

 

J Richard Hough (Jesus)

1960

James R Taylor (St Catharine's)

 

Frances A Secker (Girton)

1959

P H Loughton

 

James R Taylor (St Catharine's)

1958

Hugh Neill (St Catharine's)

 

Michael D S Hood (Trinity Hall)

1957

F Brian Cookson (St John's)

 

A Robin Heppenstall (Selwyn)

1956

J Desmond Painter (Gonville & Caius)

 

F Brian Cookson (St John's)

1955

William T Cook (Jesus)

 

J Desmond Painter (Gonville & Caius)

1954

Christopher M P Johnson (St John's)

 

William T Cook (Jesus)

1953

F Eric Roberts (Selwyn)

 

J Henry Fielden (St Catharine's)

1952

Philip A F Chalk (Selwyn)

 

F Eric Roberts (Selwyn)

1951

William J Ridgman (Queens')

 

Ron D Edge (Queens')

Christopher M P Johnson (St John's)

1950

Alexander S "Tim" Watt (Pembroke)

 

A W T Cleaver (Downing)

1949

Brian D Threlfall (Trinity)

 

Alexander S "Tim" Watt (Pembroke)

1948

M R D Harford (Trinity)

Geoff Dodds (Emmanuel)

 

Brian D Threlfall (Trinity)

1947

Roger Leigh (St Catharine's)

Stan E Darmon (St John's)

 

E J Lindley (Trinity)

1946

Richard F B Speed (Gonville & Caius)

 

J F Moor

1945

Brian D Price (Emmanuel)

Stan E Darmon (St John's)

 

Richard F B Speed (Gonville & Caius)

1944

Stan E Darmon (St John's)

E P Crowy

Brian D Price (Emmanuel)

 

Brian D Price  (Emmanuel)

P W Thompson

Paul K Williamson (Trinity)

1943

Left vacant

 

Stan E Darmon (St John's)

1942

Ken S B Croft (St John's)

 

Roger Leigh (St Catharine's)

1941

Roger Leigh (St Catharine's)

 

A F Ruston

Roger Leigh (St Catharine's)

1940

Left vacant

 

P P Jack

1939

T Peter Hearn (Selwyn)

 

R H Richens (Selwyn)

1938

A Robert Pargeter (Pembroke)

 

T Peter Hearn (Selwyn)

1937

M B Shaw (Peterhouse)

 

D F C Hawkins (Clare)

1936

Roger D St J Smith (Selwyn)

 

M B Shaw (Peterhouse)

1935

Roger D St J Smith (Selwyn)

 

A N P Woodard

1934

A E Mills (King's)

 

A N P Woodard

1933

B J E White (Queens')

 

J M T Boston

A E Mills (King's)

1932

B J E White (Queens')

 

J M T Boston

1931

A Gilbert G Thurlow (Selwyn)

 

M H C Haines

1930

G P Eastern

 

A Gilbert G Thurlow (Selwyn)

1929

A H Lance

 

G P Eastern

1928

Frank E Haynes (St Catharine's)

 

A H Lance

1927

S H Wood (Magdalene)

 

Frank E Haynes (St Catharine's)

1926

S H Wood (Magdalene)

 

N M Assheton (Jesus)

1925

N M Assheton (Jesus)

 

R F S Gooch

1924

J B Woolley (Jesus)

 

H G Hoare

1923

Not recorded

 

Not recorded

1922

E G Benson (St Catharine's)

 

L J Goddard

J B Wooley (Jesus)

1921

W H J Hooton (Queens')

 

H G Benson

1920

B F Sheppard (Trinity)

 

W H J Hooton (Queens')

1919

J Butler (Fitzwilliam)

 

B F Sheppard (Trinity)

E H L Truscott

1918

Not recorded

 

Not recorded

1917

Not recorded

 

Not recorded

1916

J Bruce Williamson (Trinity)

 

B F Sheppard (Trinity)

1915

J Bruce Williamson (Trinity)

 

B F Sheppard (Trinity)

1914

J Bruce Williamson (Trinity)

J Butler (Fitzwilliam)

 

B F Sheppard (Trinity)

J Butler (Fitzwilliam)

1913

William Douglass James (Pembroke)

 

J Bruce Williamson (Trinity)

1912

William Douglass James Pembroke)

 

J Bruce Williamson (Trinity)

1911

E M Atkins (St Catharine's)

 

William Douglass James (Pembroke)

1910

E M Atkins (St Catharine's)

 

A C Blyth

1909

G M B Dobson

 

E B Walker

1908

A E Staffurth

 

C W J Henslow

G M B Dobson (Treasurer)

1907

R A Leakey

 

A N Claxon

C W J Henslow (Treasurer)

1906

L Patterson

 

A N Claxon

R A Leakey (Treasurer)

1905

H S T Richardson (Trinity)

 

W E F Dodds

G C Rolfe (Treasurer)

1904

H S T Richardson (Trinity)

 

A O C Longridge

L Patterson (Treasurer)

1903

H S T Richardson (Trinity)

 

E H Lewis

F S Poole (Treasurer)

1902

L S Clarke

 

E H Lewis

H S T Richardson (Treasurer)

1901

R C Turner

 

L S Clarke

R E V Pritchard (Treasurer)

1900

P E Barnes

 

T L M Bunbury

H C Johnson (Treasurer)

1899

J F Williams

 

P E Barnes

M Coales (Treasurer)

1898

H Staffurth

 

J Young

J F Williams (Treasurer)

1897

C Elsee

 

H Staffurth

P O Edwards (Treasurer)

1896

C W O Jenkyn (Trinity)

 

G F Woodhouse (Gonville & Caius)

C Elsee

J Rickman (Treasurer)

1895

G F Woodhouse (Gonville & Caius)

 

R H Whitford

H E Munby (Treasurer)

1894

C W O Jenkyn

 

G F Woodhouse (Gonville & Caius)

H E Munby (Treasurer)

1893

C E Bulwer (Selwyn)

 

C W O Jenkyn (Trinity)

G H Ridout (Treasurer)

1892

C A Clements (St Catharine's)

 

C E Bulwer (Selwyn)

H Drake (Treasurer)

1891

E B James (Gonville & Caius)

 

C A Clements (St Catharine's)

1890

H L James (Gonville & Caius)

 

C F Wedemeyer

E B James (Gonville & Caius)

1889

H L James (Gonville & Caius)

 

A G Langdon

1888

J T Rickman (Emmanuel)

 

W O Assheton

1887

J T Rickman (Emmanuel)

 

W O Assheton

1886

H J Elsee (St John's)

 

J T Rickman (Emmanuel)

1885

H J Elsee (St John's)

 

H B Woolley

1884

M C Potter (Peterhouse)

 

Not recorded

1883

M C Potter (Peterhouse)

 

H J Elsee (St John's)

1882

M C Potter (Peterhouse)

 

W W C Baker

E Knowles

1881

M C Potter (Peterhouse)

 

E Knowles

1880

W W C Pearson (Clare)

 

M C Potter (Peterhouse)

1879

R W Hope

 

A C Holthouse